BANNER

Ημερολόγιο έναρξης νέων Σεμιναρίων

«Θέλω να δω τον Πάπα» του Θεόφραστου Σακελλαρίδη

Πήγαινε κάτω

«Θέλω να δω τον Πάπα» του Θεόφραστου Σακελλαρίδη

Δημοσίευση από Στέφανος Την / Το 7/5/2015, 11:32

Ο Θεόφραστος Σακελλαρίδης ξεκινάει να συνθέτει αυτή την οπερέτα «Θέλω να δω τον Πάπα» τον Ιανουάριο του 1920. Τρεις μήνες μετά το έργο έχει ολοκληρωθεί και γίνεται ανάρπαστο! Βέβαια πρόκειται για μια διασκευή ξένου έργου και συγκεκριμένα στο έργο «Οικιακές χαρές» του 1894 του Μωρίς Εννεκέν. 

Κατά την συνηθισμένη τακτική που τότε ίσχυε, οι περισσότερες οπερέτες που ανέβαιναν στις ελληνικές σκηνές, ήταν διασκευές ξένων έργων που τους άλλαζαν τον τίτλο, ή εμφανίζονταν ως συγγραφείς τους ανύπαρκτα πρόσωπα! Ο Σακελλαρίδης παρακολουθούσε το έργο του Εννεκέν και είχε διασκευάσει στο παρελθόν και άλλο έργο του.

Το έργο «Θέλω να δω τον Πάπα» εξελίσσεται στην Αθήνα του 1920 όταν ένα ζευγάρι νεόνυμφων αποφασίζουν για ένα ταξίδι του μέλιτος στην Ιταλία. Καθώς όμως η γυναίκα ήταν απόφοιτος της Ελληνογαλλικής σχολής, είχε ακούσει τόσα πολλά για τον προκαθήμενο της Καθολικής εκκλησίας, τον Πάπα, επιθυμούσε σφόδρα μια συνάντηση μαζί του. Θεώρησε λοιπόν σωστό το ταξίδι του μέλιτος στην Ιταλία, να μετατραπεί σε μια επίσκεψη στον Πάπα! Ο σύζυγός της (Αδριανός) βεβαίως θεώρησε την επιθυμία της όνειρο απατηλό και αρνήθηκε την εκπλήρωσή της. Η άρνηση αυτή, θεωρήθηκε ως μέγιστος λόγος διαφοράς και είχε ως αποτέλεσμα την ξαφνική διακοπή του ταξιδιού του μέλιτος και την επιστροφή του ζευγαριού στην Αθήνα. Όλα αυτά βεβαίως λαμβάνουν χώρα κάτω από σπαρταριστούς διαλόγους και σκηνές που καθιστούν το έργο μοναδικό.

Το «Θέλω να δω τον Πάπα» έγινε επιτυχία και κυρίως το ομώνυμο τραγούδι του, που τραγουδήθηκε πολύ κυρίως από παρέες που επέστρεφαν από μεταμεσονύκτιες διασκεδάσεις.

Δυστυχώς η οπερέτα «Θέλω να δω τον Πάπα» στάθηκε και αιτία να γίνει φόνος έξω από την Καθολική εκκλησία του Πειραιά, όταν μια ομάδα ανηλίκων στα μέσα του Δεκεμβρίου του 1921, στάθηκε στο κατώφλι του ναού και άρχισε να τραγουδά δυνατά «θέλω να δω τον Πάπα» την στιγμή που εντός του ναού λάμβανε χώρα η λειτουργία για τα Χριστούγεννα των Καθολικών, λόγω διαφοράς ημερολογίου.

Η καθολική κοινότητα, θεώρησε πως η συγκεκριμένη οπερέτα προσέβαλε τον Ποντίφικα και ζήτησε την απαγόρευσή της. Ίσως κι αυτός να ήταν ο λόγος που στην συνέχεια η οπερέτα «Θέλω να δω τον Πάπα» ανέβαινε με διαφορετικούς τίτλους, όπως «Θέλω να τον δω!».

Το συγκεκριμένο έργο ανέβηκε αυτές τις ημέρες στο Δημοτικό Θέατρο Πειραιώς, από την Εθνική Λυρική Σκηνή, σημειώνοντας επιτυχία. Πρωτοπαρουσιάστηκε στην Αθήνα στο Θέατρο Παπαϊωάννου. Τον ρόλο του συζύγου (του Αδριανού) που δεν εκπλήρωνε την επιθυμία της γυναίκας του να δει τον Πάπα, ενσάρκωνε τότε ο Μιχάλης Κοφινιώτης ενώ της συζύγου με την παράξενη βούληση (της Άννας) η Εύα Σάντρη.

Ο Θεόφραστος Σακελλαρίδης σύμφωνα με τον Μανώλη Καλομοίρη στάθηκε ο δημιουργός της ελληνικής οπερέτας. Γεννήθηκε στις 7 Σεπτεμβρίου του 1883 από πατέρα που έφτιαχνε μέλι προς εμπορία και πώληση. Οι περισσότεροι Έλληνες τον γνωρίζουν από το έργο του «Βαφτιστικός» αν και συνέθεσε κι άλλες πενήντα περίπου οπερέτες! Διακρίθηκε για τις «Δαιμονισμένη» (1919), «Θέλω να δω τον Πάπα» (1920), Γλυκειά Νανά (1922), «Η κόρη της καταιγίδος» (1923), «Μις Σορολόπ» (1924), «Ροζίτα» (1925), «Η Χαλιμά» (1926) και πολλές άλλες.

Ωστόσο πέθανε πάμπτωχος το 1950 από καρκίνο του ήπατος παίζοντας πιάνο για να ζήσει σε συνοικιακούς θιάσους! 

Στέφανος
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος

Φύλο : Άντρας
Τόπος κατοικίας : Πειραιάς
Γράφτηκα στο φόρουμ στις : 18/12/2014
Αριθμός μηνυμάτων : 99

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης